• נטע לוי

כשהילדה שלך רוצה "להתחיל דיאטה"

הקיץ כבר כאן. ההתעסקות בנושא דימוי הגוף בקרב הילדות מתעצמת. אני פוגשת אמהות לילדות מאוד צעירות גילאי 8-9 המספרות כי הבנות משוחחות ומתלחששות, משוות אחת בין השנייה ואפילו מקניטות זו את זו.


יתכן כי הבת שלך תחזור הביתה ותשתף אותך כי היא רוצה להתחיל דיאטה. זו בהחלט הזדמנות לנהל שיח פתוח בעניין ולהסביר לה מה משמעות המילה דיאטה. ראי זאת כ"קריאה לעזרה". מצד שני, יכול להיות שהיא תנסה להתמודד לבד וכאן עליך להיות ערנית עוד יותר כדי למנוע מצבים קיצוניים של תסכול, כעס, עצב, תוקפנות, פחד, הימנעות וכד' (בדרך כלל תופעה שכיחה בגילאי 8 ומעלה).


מאיפה מתחילים? השינוי מתחיל בבית.

ראשית, עליך לברר מה זו דיאטה עבורך. כשאת חושבת על דיאטה אילו מחשבות מתעוררות בראשך? מסקר שערכתי בקרב קהל המשתתפים בהרצאה שלי "אנשים, דיאטה ומה שביניהם" ברחבי הארץ, מסתבר כי עבור רוב האנשים, דיאטה מעוררת רגשות שליליים.

הידעת?! דיאטה = מקורה מהשפה היוונית ופרושה אורח חיים. ומה זה אורח חיים בריא?


באותו סקר שערכתי במסגרת ההרצאות שלי, עבור רוב המשתתפים,אורח חיים בריא = תזונה נכונה ופעילות גופנית. ובכן, זו תשובה חלקית.

אורח חיים בריא מתחלק למספר תחומים:

בריאות פיזית – תזונה נכונה ומקדמת בריאות, הרגלי אכילה נכונה (דפוסים התנהגותיים), שתיית מים, פעילות גופנית ושינה מספקת. בריאות מנטאלית – מודעות עצמית, מיומנויות תקשורת, ניהול רגשות, ניהול לחצים והפחתת מתחים בחיי היומיום, העצמה וחיזוק הביטחון העצמי, התפתחות אישית. בריאות נפשית - כישורים חברתיים וניהול מערכות יחסים רגועות. ואצל מבוגרים: בריאות תעסוקתית – שמירה על תפקוד יעיל ויציבות במקומות עבודה. היכולת להיות בעצמאות כלכלית.

כאשר הילדה שלך מבקשת לעשות דיאטה, חשוב שתהיי קשובה ותתייחסי לרגשות המתעוררים בה. נסי לברר/ להתעניין, ממה נובע הרצון שלה לדיאטה ומה המטרה המדויקת לשמה היא מבקשת להיכנס לתהליך. יש ילדות שמבקשות לעשות דיאטה כי קשה להן לתפקד פיזית בחיי היום יום, יש ילדות שחושבות שיהיו מקובלות יותר או אהובות יותר, יש ילדות שמבקשות תשומת לב מההורים וכד'...

זו הזדמנות נהדרת לשנות בעדינות את הרגלי הקניה. להיות במודעות ולבחור במוצרים מזינים ובריאים. להנגיש יותר ירקות ופירות ופחות ממתקים ולהעניק דוגמה אישית.

לרוב, מניסיון שלי, הילדה מבקשת ביטחון, גבולות, תשומת לב, עזרה וחיבוק. ברגע שתקבל את ההכלה וההכוונה, נושא התזונה יתאזן באופן טבעי תוך הנאה מהדרך. הילדה תשנה את הרגלי האכילה ההתנהגותיים שלה, תצמח לגובה ותתאזן.