• נטע לוי

הילד אוכל מהר? איך להאט את הקצב

קצב החיים שלנו מהיר הרבה יותר מהתהליכים המתרחשים בטבע. חשבו על נחל זורם, יש לו קצב משלו. לעיתים מהיר לעיתים איטי, הוא מתאים את עצמו לתנאים בשטח. כשיש סלע הנחל ימצא את הדרך הטבעית וימשיך לזרום.

ניתן להשוות את גוף האדם לנחל זורם. גם הוא פרי הטבע ומורכב מכ-70% מים. קצב החיים כיום מכתיב לנו התנהגות אשר נוגדת את הקצב הטבעי שלנו. אורח החיים הפך להיות מהיר ומואץ. קיים צורך להספיק כמה שיותר.

הגוף מאותת לנו. אנחנו לחוצים, מתוחים, כועסים, עצבניים, עייפים ולא מבינים למה. ילדים הם המראה שלנו.


ההתנהגות שלהם משקפת את ההתנהגות שלנו. יש להם מערכת חיקוי מושלמת. התבוננו בילדים שלכם. האם הקצב שלהם מהיר בתחומים מסוימים? האם הם מדברים מהר ושוכחים לנשום בין משפט למשפט? האם קשה להבין מה שהם אומרים? איפה עוד ניתן לראות שהם ממהרים? האם הם אוכלים מהר מידי? אולי עד כדי כך שאתם חוששים שיחנק?

לרוב, ילד שמדבר מהר עושה זאת מכיוון שהוא רוצה להספיק לומר את מה שיש לו. זה נובע מכך שבהרגשה שלו כולם ממהרים סביבו ועסוקים מכדי לעצור ולהקשיב למה שיש לו לומר. דבר אשר מעיד על הערכה עצמית נמוכה .מחקרים מראים שאנשים שמדברים מהר נוטים גם להפגין כעס רב יותר. הקפידו להיות מודעים לכך. נסו ליזום בשעה שמתאימה לכם (גם אם לא ממש נוח) כמה דקות ביום בהן אתם מקשיבים לו באמת. הקשבה נדירה. כזאת שאתם עוזבים את ה-כ-ל, יושבים בגובה העיניים שלו ומקשיבים לו באמת.

על מנת להמחיש את ההרגשה, תארו לעצמכם איך זה כשאתם מקבלים תשומת לב כזאת מבן הזוג / מאמא / מחברה טובה, או מאדם קרוב שמקשיב לכם באמת. ברגע שהילד ידע שיש מי שמקשיב לו הוא יאט באופן טבעי את קצב הדיבור שלו. הוא יהיה רגוע יותר ויזכור לנשום בין משפט למשפט. באופן אוטומטי תהיה לכך השלכה על תחומי חיים נרחבים ובפרט על קצב האכילה שלו.